KODEKS ETYKI ZAWODOWEJ POLSKIEGO STOWARZYSZENIA POLIGRAFERÓW

(obowiązuje od 2013 roku jako kontynuacja Kodeksu etyki Stowarzyszenia Poligraferów Polskich)

§ 1

Poligrafer obowiązany jest wykonywać czynności zawodowe zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, standardami, według najlepszej woli i wiedzy, uczciwie, rzetelnie i z należytą starannością.

§ 2

Poligrafer powinien szanować prawa i godność osób poddawanych badaniu poligraficznemu. Niedopuszczalne jest przymuszanie osoby badanej.

§ 3

Pytania zadawane podczas badania poligraficznego nie powinny mieć na celu uzyskiwania, pogłębiania informacji związanych z przekonaniami religijnymi, politycznymi, rasą, orientacją seksualną, za wyjątkiem, gdy wymaga tego prowadzone postępowanie.

§ 4

Poligrafer może odstąpić od poinformowania osoby badanej o wyniku badania w sytuacji, gdy organ zlecający badanie zastrzeże, by bez względu na dobro prowadzonego postępowania nie udzielać takiej informacji.

§ 5

Poligrafer nie powinien prowadzić badania, jeśli istnieje przesłanka, że jego prowadzenie może naruszyć lub spowodować naruszenie prawa.

§ 6

Ekspertyza powinna być oparta przede wszystkim na zapisie poligramu. Poligrafer nie powinien wydawać opinii co do stanu psychicznego i fizycznego osoby badanej – jeśli wykracza to poza jego kwalifikacje zawodowe. Nie wyklucza to możliwości zawarcia w jego ekspertyzie informacji mających wpływ na przebieg badania lub też na niemożność jego wykonania.

§ 7

Poligrafer nie powinien dokonywać oceny w sytuacji, gdy zapis reakcji fizjologicznych jest nie diagnostyczny.

§ 8

Fałszowanie lub sporządzanie wprowadzających w błąd ekspertyz jest niedopuszczalne. Każde badanie i ekspertyza poligraficzna powinny być sporządzone w sposób rzetelny i obiektywny, wyłącznie w oparciu o otrzymany materiał diagnostyczny.

§ 9

Poligrafer nie powinien przyjmować gratyfikacji lub innych korzyści majątkowych, które miałyby wpływ na wydaną przez niego ekspertyzę. Poligrafer nie może przyjąć wynagrodzenia za wykonaną ekspertyzę, jeśli jego wysokość zależy od jej wyniku lub zmienić jego stawki w zależności od wyniku badania.

§ 10

Żaden z członków Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów (w oryginale: Stowarzyszenia Poligraferów Polskich) nie powinien tworzyć, publikować, przyczyniać się do publikowania jakichkolwiek fałszywych, wprowadzających w błąd oświadczeń, reklam na temat Stowarzyszenia i zawodu poligrafera. Żaden z członków Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów (oryginalne brzmienie: Stowarzyszenia Poligraferów Polskich) nie powinien tworzyć jakiejkolwiek fałszywej reprezentacji Stowarzyszenia.

§ 11

Poligrafer nie może brać udziału, ani w jakikolwiek sposób- choćby pośrednio-uczestniczyć w czynnościach, przedsięwzięciach, które uwłaczałyby godności zawodowej lub podważałyby zaufanie do niego.

§ 12

Przeciwko członkowi Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów (Stowarzyszenia Poligraferów Polskich (w oryginale: Stowarzyszenia Poligraferów Polskich) , prowadzącemu badania poligraficzne w sposób sprzeczny z postanowieniami niniejszego Kodeksu lub z naruszeniem przyjętych standardów, może być wszczęte postępowanie przed Komisją Stowarzyszenia.

Powrót