INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Statut PSP: Rozdział III – Członkowie, ich prawa i obowiązki - art.11-19

§ 11

Członkowie Stowarzyszenia mogą zostać członkami:

  1. zwyczajnymi,
  2. honorowymi,
  3. wspierającymi,
  4. nadzwyczajnymi.

§ 12

  1. Członkami zwyczajnymi, honorowymi oraz nadzwyczajnymi Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne.
  2. Członkami wspierającymi mogą być osoby fizyczne lub prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

§ 13

  1. Członkami zwyczajnymi na mocy niniejszego Statutu są uczestnicy zebrania założycielskiego Stowarzyszenia, którzy złożyli pisemną deklarację potwierdzającą posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, pełni praw publicznych oraz praktyki zawodowej w zakresie psychofizjologicznych badań poligraficznych.
  2. Członkiem zwyczajnym może zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz wszelkie prawa publiczne, aktualnie lub w przeszłości prowadziła praktykę zawodową w zakresie psychofizjologicznych badań poligraficznych oraz która złoży pisemną deklarację, zawierającą rekomendację dwóch członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
  3. Przyjęcia nowych członków dokonuje Zarząd w formie uchwały na najbliższym posiedzeniu Zarządu.
  4. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać także cudzoziemiec niemający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polski, który uzyska pisemną rekomendację co najmniej 5 członków zwyczajnych.

§ 14

Członek zwyczajny ma prawo:

  • uczestniczyć we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez Stowarzyszenie –
    w szczególności w zebraniach, wykładach oraz imprezach okolicznościowych;
  • uczestniczyć w Walnym Zebraniu zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu;
  • korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego do wszystkich władz Stowarzyszenia
    i Rady Naukowej Stowarzyszenia;
  • korzystać z dorobku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia;
  • zgłaszać uwagi i wnioski dotyczące działalności Stowarzyszenia.

§ 15

  1. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w działalność statutową Stowarzyszenia lub w rozwój psychofizjologicznych badań poligraficznych w Polsce poprzez dotychczasową praktykę zawodową, badania naukowe oraz propagowanie użyteczności psychofizjologicznych badań poligraficznych w różnych dziedzinach życia.
  2. Status członka honorowego uzyskuje się po przyjęciu uchwały przez Walne Zebranie na wniosek Zarządu albo co najmniej 7 członków zwyczajnych Stowarzyszenia, za zgodą osoby uhonorowanej.
  3. Członek honorowy posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego bez czynnego
    i biernego prawa wyborczego z zastrzeżeniem § 39 ust. 1.
  4. Członkowie honorowi są zwolnieni z obowiązku opłacania składek członkowskich.

§ 16

  1. Członkiem wspierającym może zostać osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, nie zajmująca się zawodowo psychofizjologicznymi badaniami poligraficznymi, ale udzielająca Stowarzyszeniu wsparcia organizacyjno-finansowego oraz merytorycznego z zakresu swojej specjalności zawodowej.
  2. Uzyskanie członkostwa wspierającego następuje na podstawie uchwały Zarządu, na wniosek osoby zainteresowanej uzyskaniem członkostwa wspierającego.
  3. Członkowie wspierający nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym na zebraniach statutowych władz Stowarzyszenia.
  4. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania Statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.

§ 17

  1. Członkiem nadzwyczajnym może zostać osoba fizyczna, która naukowo zajmuje się badaniami psychofizjologicznymi oraz propaguje użyteczność tych badań.
    Przez naukowe zajmowanie się badaniami psychofizjologicznymi rozumie się posiadanie w dorobku naukowym w ostatnich 5 latach poprzedzających złożenie wniosku, co najmniej 2 prac naukowych, recenzowanych przez dwóch niezależnych recenzentów, opublikowanych w czasopiśmie punktowanym przez ministerstwo właściwe do spraw nauki.
  2. Członek nadzwyczajny może zostać członkiem zwyczajnym po upływie 2 lat od rozpoczęcia członkostwa i pod warunkiem udokumentowania praktyki zawodowej
    w zakresie wykonywania psychofizjologicznych badań poligraficznych.
  3. Członek nadzwyczajny ma prawo uczestniczyć we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez Stowarzyszenie, z zachowaniem prawa głosu w sprawach określonych w § 26 ust. 1, 6, 15, bez czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia. Może natomiast korzystać z biernego prawa wyborczego w wyborach do Rady Naukowej Stowarzyszenia.

§ 18

Każdy członek Stowarzyszenia ma obowiązek:

  • Przestrzegać postanowień Statutu, uchwał władz Stowarzyszenia oraz zasad zawartych w Kodeksie Etyki Zawodowej Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów, Kodeksie Etyki Amerykańskiego Stowarzyszenia Poligraferów oraz Standardów Praktyki Amerykańskiego Stowarzyszenia Poligraferów.
  • Realizować cele statutowe Stowarzyszenia;
  • Opłacać terminowo składki członkowskie (wysokość i częstotliwość składki określa Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia).

§ 19

  1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
    1) dobrowolnej, pisemnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia złożonej Zarządowi Stowarzyszenia;
    2) wykluczenia w drodze uchwały podjętej przez Zarząd Stowarzyszenia:
    a) z powodu nieusprawiedliwionego nieopłacenia składki członkowskiej przez okres przekraczający 1 rok następujący po dniu wymagalności płatności składki członkowskiej,
    b) z powodu rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień i uchwał władz Stowarzyszenia,
    c) z powodu naruszania dobrego imienia Stowarzyszenia,
    d) z powodu działania na szkodę Stowarzyszenia;
    3) utraty praw publicznych na mocy prawomocnego orzeczenia sądu;
    4) śmierci członka lub – w przypadku członka wspierającego – utraty osobowości prawnej;
    5) utraty, choćby częściowej, zdolności do czynności prawnych.
  2. Od uchwały Zarządu Stowarzyszenia w sprawie pozbawienia członkostwa
    w Stowarzyszeniu przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. Warunkiem przyjęcia odwołania do rozpatrzenia oraz rozpoczęcia procedury odwoławczej jest uregulowanie wszelkich należności względem Stowarzyszenia. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu. Uchwała Walnego Zgromadzenia rozpatrująca odwołanie powinna zostać podjęta większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy zwykłych członków Stowarzyszenia. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
Powrót