- Ten temat ma 0 odpowiedź, 1 odpowiedź, a ostatnio został zaktualizowany 2 tygodnie, 4 dni temu przez
MagdalenaK.
-
AutorWpisy
-
01 marca 2025 o 1:57 pm #5469
MagdalenaK
Opiekun forumKodeks Etyki Zawodowej
Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów1.
Członek Stowarzyszenia ma obowiązek utrzymywać najwyższe standardy prowadzenia psychofizjologicznych badań poligraficznych według najlepszej woli i wiedzy, uczciwie, sumiennie, z należytą starannością oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
2.
Członek nie powinien przeprowadzić badania poligraficznego, jeśli istnieje przesłanka, że jego przeprowadzenie może spowodować naruszenie przepisów prawa.3.
Członek powinien wykonywać procedury badań poligraficznych bezstronnie,
z poszanowaniem praw i godności osób poddawanych badaniu poligraficznemu.4.
Członek jest zobowiązany wydawać obiektywne opinie z prowadzonych procedur badań poligraficznych wyłącznie na podstawie zgromadzonego materiału diagnostycznego,
w oparciu o posiadaną wiedzę, doświadczenie, predyspozycje i potwierdzone kwalifikacje.5.
Członek nie może ujawniać żadnych danych osobowych oraz informacji uzyskanych podczas badania poligraficznego, które nie mają związku z tematem badania, lecz mogą być wstydliwe dla osoby badanej, z wyłączeniem okoliczności, gdy wymaga tego prowadzone postępowanie.6.
Członek nie może zadawać w trakcie badania poligraficznego pytań mających na celu pozyskanie informacji na temat przynależności społecznej, politycznej, rasowej, względów religijnych, orientacji seksualnej, z wyłączeniem okoliczności, gdy wymaga tego prowadzone postępowanie.7.
Członek nie może zawierać w opinii z przeprowadzonego badania poligraficznego oceny stanu psychicznego i fizycznego osoby poddanej badaniu, jeśli wykracza to poza kwalifikacje zawodowe poligrafera. Jednocześnie nie wyklucza to możliwości zawarcia
w opinii informacji na ten temat, jeśli mają one wpływ na przebieg procedury badania poligraficznego lub stanowią przeciwwskazanie do jej wykonania.8.
Członek nie może sporządzać fałszywych lub wprowadzających w błąd opinii
z procedury badania poligraficznego.9.
Członek nie może przyjmować gratyfikacji lub innych korzyści majątkowych, które mogłyby wpłynąć na przebieg badania poligraficznego lub jego wynik końcowy.10.
Członek nie może uczestniczyć w jakichkolwiek czynnościach i działaniach, które uwłaczają godności poligrafera i podważają jego zaufanie.11.
Członek nie może publikować jakichkolwiek fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń i opinii na temat Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów i zawodu poligrafera.12.
Członek nie może organizować lub uczestniczyć we wszelkich działaniach, które naruszają dobre imię oraz reguły statutowe Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów.13.
Członek nie może dopuszczać się jawnej i publicznej krytyki innego Członka Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów.14.
Członek nie może tworzyć, publikować i składać fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń na temat swojego członkostwa w Polskim Stowarzyszeniu Poligraferów, posiadanych referencji oraz certyfikatów.15.
Członek Stowarzyszenia, który wykonuje badania poligraficzne w sposób sprzeczny
z postanowieniami niniejszego Kodeksu i/lub z naruszeniem przyjętych Standardów, może zostać wykluczony z członkostwa w Stowarzyszeniu zgodnie z regułami statutu Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów. -
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.