-
- Forum
- Tematy
- Ostatni wpis
-
-
Kodeks etyki – propozycja kilku członków stowarzyszenia
Preambuła
Kodeks etyki Członka Polskiego Stowarzyszenia Poligrafera ustanawia zasady, które mają wspierać odpowiedzialne i etyczne prowadzenie badań poligraficznych, z uwzględnieniem wszystkich stron zaangażowanych w proces badania. Przestrzeganie tych zasad wzmacnia wiarygodność Stowarzyszenia i przyczynia się do budowy zaufania wobec badań poligraficznych.
-
Członek Stowarzyszenia wykonuje swoje zadania zgodnie z przepisami prawa oraz standardami wskazanymi przez Stowarzyszenie.
-
Członek Stowarzyszenia przedstawia swoje kwalifikacje zgodnie z prawdą, posiadanymi uprawnieniami oraz doświadczeniem zawodowym. Zna granice swoich kompetencji, wynikające z posiadanego wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz aktualnego stanu wiedzy w dziedzinie badań poligraficznych, i nie podejmuje działań wykraczających poza te kompetencje.
-
Członek Stowarzyszenia zachowuje neutralność i nie pozwala by sugestie osób zainteresowanych wynikiem badania wpływały na jego opinie.
-
Członek Stowarzyszenia wydaje opinie w oparciu o zarejestrowane reakcje osoby badanej oraz uzyskane w czasie badania dane.
-
Członek Stowarzyszenia nie może uzależniać wyniku swojej pracy od uzyskania korzyści finansowych, materialnych bądź osobistych.
-
Członek Stowarzyszenia stale dąży do aktualizacji swojej wiedzy oraz podnoszenia swoich kompetencji poprzez udział w szkoleniach, kursach oraz konferencjach naukowych.
-
Członek Stowarzyszenia jest skłonny do poddania krytycznej ocenie swoją pracę ma możliwość korzystania z konsultacji oraz kontroli jakości. Muszą one zostać przeprowadzone z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa oraz procedur.
-
Członek Stowarzyszenia zobowiązany jest do traktowania z szacunkiem osoby badanej.
-
Członek Stowarzyszenia informuje osobę badaną o celu oraz przebiegu badania, a także o jej prawach,w tym o prawie do odmowy udziału w badaniu na każdym jego etapie.
-
Członek Stowarzyszenia powinien dbać o warunki badania, które nie narażają dobra psychicznego i fizycznego osoby badanej.
-
Członek Stowarzyszenia gromadzi tylko te informacje, które są niezbędne do przeprowadzenia badania poligraficznego. Wszelkie dane osobowe i wrażliwe powinny być zbierane z poszanowaniem prywatności oraz w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa.
-
Członek Stowarzyszenia nie może wywierać presji na osobę badaną ani wprowadzać jej w błąd.
-
Członek Stowarzyszenia nie może dyskryminować osoby badanej z uwagi na jej przynależność rasową, przekonania religijne, płeć, język, orientację seksualną, status społeczny, wiek lub przekonania polityczne.
-
Członek Stowarzyszenia w swojej pracy powinien korzystać z metod, których wiarygodność została zweryfikowana naukowo.
-
Członek Stowarzyszenia nie może wnioskować na podstawie danych, których nie uzyskał samodzielnie lub nad których uzyskaniem nie sprawował bezpośredniego nadzoru w ramach przeprowadzanego badania.
-
Członek Stowarzyszenia, w przypadku konieczności wyrażenia stanowiska odnośnie pracy innego poligrafera, pownien odnieść się do poprawności metodologicznej przeprowadzonego badania. Poligrafer powinien unikać krytyki personalnej.
-
Członek Stowarzyszenia powinien zgodnie z rzeczywistością prezentować informacje dotyczące procesu badawczego, tak aby nie zostały one w żaden sposób zniekształcone.
-
Członek Stowarzyszenia udostępnia wynik badania poligraficznego wyłącznie zleceniodawcom, osobom przez niego wskazanym bądź podmiotom upoważnionym na mocy przepisów prawa.
-
Członek Stowarzyszenia zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji, które zostały mu ujawnione w trakcie wykonywania zlecenia
-
Członek Stowarzyszenia powinien odmówić wykonania badania, jeśli żądania zleceniodawcy są sprzeczne z etyką zawodową, obowiązującym prawem lub mogłyby skutkować nierzetelnym przeprowadzeniem badania. Poligrafer ma prawo również odmówić badań jeżeli ich zakres wykracza poza jego kompetencje i wiedzę
-
Członek Stowarzyszenia zobowiązany jest do unikania wszelkich sytuacji, które mogłyby prowadzić do konfliktu interesów. W przypadku zaistnienia takiego konfliktu, poligrafer ma obowiązek niezwłocznie poinformować o nim zleceniodawcę.
-
Członek Stowarzyszenia jest świadomy odpowiedzialności związanej z przynależnością do Stowarzyszenia i przestrzega zasad etycznych w kontaktach z innymi członkami i instytucjami.
-
Członek Stowarzyszenia współpracuje z innymi członkami Stowarzyszenia w celu wspierania dobrych praktyk zawodowych.
-
Członek Stowarzyszenia powinien aktywnie wspierać rozwój Stowarzyszenia przyczyniając się do promowania wysokich standardów etycznych i profesjonalnego wykonywania badań.
-
O rażących naruszeniach Kodeksu Etyki czy standardów badań poligraficznych należy informować Zarząd Stowarzyszenia.
-
Członek Stowarzyszenia, występując w mediach, przekazuje rzetelne i obiektywne informacje dotyczące standardów badań poligraficznych.
-
W przypadku prezentowania badań poligraficznych lub informacji na ich temat, gdy nie są one zgodne z obowiązującymi standardami lub wiedzą, w celu uniknięcia rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, materiał taki powinien zostać oznaczony komentarzem „Uwaga: Materiał o charakterze poglądowym, mogący zawierać treści fikcyjne”.
-
Członek Stowarzyszenia nie powinien powoływać się na Stowarzyszenie ani reprezentować jego stanowiska w mediach lub innych materiałach publicznych bez zgody Zarządu Stowarzyszenia.
-
- 1
- 2 tygodnie, 4 dni temu
-
kodeks etyki – propozycja przygotowana przez powołany w tym celu zespół
Kodeks Etyki Zawodowej
Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów
- Członek Stowarzyszenia ma obowiązek utrzymywać najwyższe standardy prowadzenia psychofizjologicznych badań poligraficznych według najlepszej woli i wiedzy, uczciwie, sumiennie, z należytą starannością oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Członek nie powinien przeprowadzić badania poligraficznego, jeśli istnieje przesłanka, że jego przeprowadzenie może spowodować naruszenie przepisów prawa.
Członek powinien wykonywać procedury badań poligraficznych bezstronnie, z poszanowaniem praw i godności osób poddawanych badaniu poligraficznemu.
Członek jest zobowiązany wydawać obiektywne opinie z prowadzonych procedur badań poligraficznych wyłącznie na podstawie zgromadzonego materiału diagnostycznego, w oparciu o posiadaną wiedzę, doświadczenie, predyspozycje i potwierdzone kwalifikacje.
Członek nie może ujawniać żadnych danych osobowych oraz informacji uzyskanych podczas badania poligraficznego, które nie mają związku z tematem badania, lecz mogą być wstydliwe dla osoby badanej, z wyłączeniem okoliczności, gdy wymaga tego prowadzone postępowanie.
Członek nie może zadawać w trakcie badania poligraficznego pytań mających na celu pozyskanie informacji na temat przynależności społecznej, politycznej, rasowej, względów religijnych, orientacji seksualnej, z wyłączeniem okoliczności, gdy wymaga tego prowadzone postępowanie.
Członek nie może zawierać w opinii z przeprowadzonego badania poligraficznego oceny stanu psychicznego i fizycznego osoby poddanej badaniu, jeśli wykracza to poza kwalifikacje zawodowe poligrafera. Jednocześnie nie wyklucza to możliwości zawarcia w opinii informacji na ten temat, jeśli mają one wpływ na przebieg procedury badania poligraficznego lub stanowią przeciwwskazanie do jej wykonania.
Członek nie może sporządzać fałszywych lub wprowadzających w błąd opinii z procedury badania poligraficznego.
Członek nie może przyjmować gratyfikacji lub innych korzyści majątkowych, które mogłyby wpłynąć na przebieg badania poligraficznego lub jego wynik końcowy.
Członek nie może uczestniczyć w jakichkolwiek czynnościach i działaniach, które uwłaczają godności poligrafera i podważają jego zaufanie.
Członek nie może publikować jakichkolwiek fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń i opinii na temat Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów i zawodu poligrafera.
Członek nie może organizować lub uczestniczyć we wszelkich działaniach, które naruszają dobre imię oraz reguły statutowe Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów.
Członek nie może dopuszczać się jawnej i publicznej krytyki innego Członka Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów.Członek nie może tworzyć, publikować i składać fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń na temat swojego członkostwa w Polskim Stowarzyszeniu Poligraferów, posiadanych referencji oraz certyfikatów.
Członek Stowarzyszenia, który wykonuje badania poligraficzne w sposób sprzeczny z postanowieniami niniejszego Kodeksu i/lub z naruszeniem przyjętych Standardów, może zostać wykluczony z członkostwa w Stowarzyszeniu zgodnie z regułami statutu Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów.
- 1
- 2 tygodnie, 4 dni temu
-
Kodeks etyki – propozycja kilku członków stowarzyszenia