Zadawanie pytań wydaje się najłatwiejszą rzeczą na świecie. Wiedza o tym jak zadawać pytania jest nieoceniona w każdej pracy. Szczególna umiejętność zadawania pytań jest potężnym narzędziem w komunikacji międzyludzkiej, która odróżnia przeciętnego pracownika od eksperta w tej dziedzinie. Dobre pytanie otwiera i pozwala prowadzić rozmowę na wysokim poziomie. Dobre pytanie umożliwia poruszenie istotnych tematów i polemikę o rzeczach, które nie są powierzchowne. Dobre pytanie to podstawa wzajemnego dialogu opartego na równorzędności, autentyczności i zrozumieniu.
Opierając się na koncepcji zróżnicowanego znaczenia z ang. differential salience wprowadzonej do badań poligraficznych w XXI wieku, określony bodziec w tym przypadku pytanie niosące określoną treść, może okazać się znaczący dla badanego, co przejawia się w zapisie zmian reakcji fizjologicznych wynikających z odpowiedzi organizmu na dokonaną ocenę poznawczą związaną z tym tematem. Istotą pytania testowego jest wskazanie różnic w reakcjach fizjologicznych u osób odpowiadających zgodnie z prawdą lub nieszczerze.
Konstruowanie pytań testowych wymaga przestrzegania określonych zasad. Formułowanie pytań zgodnie ze sztuką, pozwala otrzymać wiarygodną, miarodajną, rzetelną, a co najważniejsze prawdziwą odpowiedź. Do tematyki pytań testowych wprowadzili uczestników prowadzący warsztaty Renata Dąbrowska i Marcin Lech, eksperci badań poligraficznych, którzy od wielu lat podejmują starania mające na celu doskonalenie i ujednolicanie warsztatu pracy poligrafera. Podczas spotkania omawiano reguły konstruowania pytań testowych w oparciu o przykłady związane z wykonywaną praktyką. Dzielono się swoim doświadczeniem, rozważano kwestie dobrych praktyk i możliwych zastosowań odpowiednich kategorii pytań testowych. Gościem specjalnym warsztatów był Rodolfo Prado – Pelayo, instruktor Amerykańskiego Stowarzyszenia Poligraferów (APA) w zakresie psychofizjologicznego wykrywania kłamstwa. Jego wystąpienie miało charakter szkoleniowy. Przygotowane przez Rodolfo materiały do praktycznego ich stosowania, z pewnością wzbogacą techniki pracy uczestników.
Traktując Stowarzyszenie jako przestrzeń wzajemnego treningu, która ma kreować sposób myślenia oraz podobne podejście do warsztatu badań poligraficznych, zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęła znacząca grupa ekspertów wykonujących procedury badań poligraficznych w Polsce. Zdecydowaną większość grupy stanowili członkowie Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów, lecz nie zawiedli również nasi Koledzy poligraferzy, nie będący członkami PSP. Wspólnie mieliśmy kolejną okazję do rozmów, dyskusji i wymiany poglądów związanych z omawianym tematem.
Prelegentom i wszystkim uczestnikom spotkania bardzo dziękujemy za obecność i zaangażowanie. Jednocześnie przypominany o drugiej części warsztatów, którą zaplanowano na kwiecień 2025 roku.
Zarząd
Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów