57-th Annual Seminar, Las Vegas, Nevada, August 27 -September 1,2023
W tegorocznym Seminarium organizowanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Poligraferów wzięło udział ponad 800 uczestników, poligraferów z całego świata.
Do Las Vegas przyjechali również specjaliści z Polski, a wśród nich członkowie Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów (PSP), którzy już od wielu lat uczestniczą w tego rodzaju spotkaniach połączonych z warsztatami. Seminarium odbywało się w trzech panelach tematycznych, które pozwalały na aktywny udział każdego uczestnika w wybranym przez siebie wystąpieniu. Seminarium obejmowało szereg zagadnień związanych z warsztatem pracy poligrafera w tym wywiadów i przesłuchań metodą FBI oraz Peace Model, analizy danych testowych, formatów testów (DLCS, jednozagadnieniowy test BOST – wersja brytyjska, UTAH 4Q), różnicach w punktacji numerycznej, psychologii stosowanej do technik wywiadu kłamstwa prawdopodobnego, dokładności testu szczytowego napięcia i jego wykorzystania w konkretnych przypadkach. Nie zabrakło tematów związanych ze środkami zakłócającymi w badaniu poligraficznym, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i ożywioną rozmową. Ponadto każdy uczestnik mógł wziąć udział w kilkugodzinnych warsztatach prowadzonych przez producentów sprzętu do badań poligraficznych (Lafayette Instrument Company oraz Stoelting Company).
Podczas uroczystego bankietu profesor Frank Horvath został uhonorowany odznaczeniem APA CORNERSTONE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD, które przekazał naszym koleżankom Ewelinie i Dominice jako wyróżnienie za ich aktywny udział w konferencji.
Seminarium było doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń własnych, a także udziału w dyskusjach na tematy nurtujące poligraferów niezależnie od miejsca na świecie, w którym wykonują procedury badań poligraficznych. Gościnna atmosfera seminarium sprzyjała prowadzeniu rozmów, zadawaniu konkretnych pytań, nawiązywaniu nowych kontaktów zawodowych i towarzyskich, owocnej wymianie myśli i doświadczeń. Uczestnicy Seminarium mieli okazję poznać osobiście ustępującego przewodniczącego APA Donalda Kraphola oraz uścisnąć dłoń nowemu przewodniczącemu APA Donnie Duttonowi, którego znamy, lubimy i cenimy jako dobrego nauczyciela, autora wielu opracowań na temat badań poligraficznych, a przede wszystkim osoby życzliwie odnoszącej się do poligraferów z Polski.
Renata Dąbrowska