Spotkanie z Teorią Poliwagalną. Webinarium z Deb Daną.

W dniu 07 czerwca 2023 roku odbyło się webinarium zorganizowane przez Instytut Poliwagalny pt. „Nawigowanie po układzie nerwowym”. W spotkaniu online z Deb Daną, wzięli udział Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów (PSP).

Założeniem prezentowanego tematu było stwierdzenie, że zadaniem mózgu jest nadawanie sensu temu, co dzieje się w ciele człowieka. Z tych powodów do neurocepcji wnosimy percepcję, co pozwala nam aktywnie działać (łączymy mózg z ciałem). Percepcja jest procesem świadomym, neurocepcja nie. Układ nerwowy potrzebuje mieć wybór, bo dzięki niemu mamy możliwość stać się cyt. „aktywnymi operatorami” naszego układu nerwowego i cyt. „nie zostać pochłoniętymi przez stan obronny” (współczulny lub grzbietowy). Oprócz wyboru dla układu nerwowego ważne są również dwa inne elementy takie jak: połączenie i kontekst. Mając na uwadze powyższe warto pamiętać, że autonomiczny układ nerwowy reaguje na wyzwania codziennego życia informując nas nie o tym jacy jesteśmy, ani kim jesteśmy, lecz o tym, co odczuwamy. Dąży do tego, aby zapanować nad niebezpieczeństwem i stwarza wzorce łączności, zmieniając naszą aktywność fizjologiczną.

Dla przypomnienia: pojęcie neurocepcji zostało stworzone przez Stephena Porgesa, twórcę Teorii Poliwagalnej i dotyczy oceny stanu zagrożenia organizmu dokonywanej przez układ nerwowy bez udziału świadomości. Po wykryciu takich sygnałów na drodze neurocepcji organizm automatycznie dopasowuje do nich stan fizjologiczny, by zoptymalizować szanse przetrwania. Natomiast percepcja dotyczy procesów zmysłowych, w szerokim sensie oznacza rejestrację przedmiotów i zdarzeń środowiska zewnętrznego: ich odbiór sensoryczny, zrozumienie, identyfikację i określenie werbalne oraz przygotowanie do reakcji na bodziec. Systemy percepcyjne człowieka umożliwiają mu widzieć, słyszeć, czuć smak, zapach, dotyk i zmiany temperatury.

Zarząd
Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów

Deb Dana – autorka, klinicystka, specjalizująca się w wykorzystywaniu założeń Teorii Poliwagalnej do rozumienia i radzenia sobie z konsekwencjami traumy oraz tworzenia sposobów pracy, które opierają się na znaczeniu i funkcjach autonomicznego układu nerwowego.

Proszę się zalogować, aby skomentować.